Jak aplikacje w telefonie ułatwiają życie?
Smartfon ma dziś niemal każdy i to urządzenie, z którym mało kto się rozstaje. Towarzyszy nam w domu, w pracy, w podróży. To już nie tylko telefon, ale sprzęt pozwalający na zarządzanie wieloma aspektami życia dzięki aplikacjom, które można pobrać i zainstalować na smartfonie. W jaki sposób aplikacje mogą ułatwić życie? Na które szczególnie warto zwrócić uwagę spośród tysięcy aplikacji dostępnych w sklepach mobilnych?
Przede wszystkim komunikacja i rozrywka
Telefon komórkowy do niedawna kojarzył się głównie z urządzeniem do komunikacji przez rozmowy i wiadomości. W dalszym ciągu pełni taką funkcję, ale smartfony znacząco rozszerzają możliwość komunikacji poprzez aplikacje takie jak Messenger czy Skype. Do tego oczywiście szereg aplikacji social media pozwalający kontaktować się ze znajomymi i publikować treści, które odbierać może cały świat – Facebook, Twitter, Instagram, TikTok.
Aplikacje social media łączą w sobie elementy komunikacji i rozrywki, a ta druga gałąź to także bardzo istotny element smartfonów. Dzięki nim, użytkownik ma dostęp do rozrywki zawsze i wszędzie, chociażby poprzez aplikację do streamingu muzyki – Spotify, do streamingu filmów i seriali – Netflix czy HBO GO, a także aplikacje kasyn i zakładów bukmacherskich. Bukmacherzy internetowi w Polsce często oferują aplikacje na iOS i Androida, dzięki czemu można obstawiać zakłady, gdziekolwiek się jest i emocjonować się sportem oraz wygrywać pieniądze. A rozgrywki sportowe można także oglądać lub śledzić na żywo na telefonie, wystarczy właściwa aplikacja danego kanału sportowego czy strony www prowadzącej relacje.
Aplikacje bankowe i finansowe
Bardzo przydatnymi aplikacjami są bankowe, obecnie oferowane przez większość banków. Dzięki aplikacji mobilnej np. Alior Bank, Millenium Banku, Santander, Pekao BP, mBanku można zarządzać finansami z poziomu telefonu – wysyłać i odbierać środki, płacić online, sprawdzać saldo, a nawet wziąć kredyt czy pożyczkę. Jeśli chodzi o aplikację do finansów, polecamy też Apple Pay dla iOS oraz Google Pay dla telefonów z Androidem, które umożliwiają płacenie telefonem, bez konieczności noszenia ze sobą kart. Wystarczy telefon z technologią NFC.
Oddzielna kategoria aplikacji to te do zarządzania wydatkami. Przykładowo Menadżer wydatków pozwala na śledzenie wpływów i wydatków, lepszą kontrolę finansów, a nawet ustawienie przypomnienia w sprawie cyklicznych płatności i grupowaniu wydatków w kategorie, by wiedzieć, na co wydaje się najwięcej pieniędzy. Świetna jest też aplikacja Splitwise do rozliczania wspólnych kosztów. Przykładowo, gdy wyjeżdżacie ze znajomymi i każdy płaci za różne wspólne zakupy, przejazdy itd., dodając te wydatki do aplikacji, możecie na koniec łatwo się rozliczyć, kto jest ile i komu winny. Prosta aplikacja, a bardzo ułatwia rozliczanie z innymi!
Aplikacje do tanich przejazdów
Czasy dzwonienia po taksówkę dawno minęły, teraz wystarczy pobrać jedną ze znanych aplikacji do tanich przejazdów, by w kilka kliknięć zamówić taksówkę lub usługę taniego przejazdu, np.:
- FreeNow,
- Uber,
- Bolt,
Aplikacje do nawigacji i podróżowania
Nie potrzeba mapy, gdy ma się w telefonie Gogole Maps lub Waze – bardzo dobrą aplikację do nawigacji, która także wyświetla bieżące natężenie ruchu oraz pokazuje stacje benzynowe z najniższymi cenami paliwa. Jeśli poruszacie się raczej autobusami czy tramwajami, to koniecznie sprawdźcie Jak Dojadę – aplikację pokazującą opcję podróży środkami komunikacji miejskiej i także umożliwiającą kupno biletów. Podobnie działa aplikacja Mój Pociąg, w której wyszukuje się trasy pociągów, połączenia, a nawet sprawdza perony odjazdu. Niestety, funkcjonuje ona jedynie na telefonach z Androidem.
Zarówno w podróży autem, jak i pociągiem, tramwajem czy autobusem, przyda się aplikacja SkyCash, która ma funkcje płatności za parkingi, kupna biletów komunikacji miejskiej, płatności za autostrady czy kupna biletów na pociąg. Jedna z wygodniejszych i bardziej kompleksowych aplikacji finansowo-podróżniczych.
Aplikacje sportowe i zdrowotne
Ze smartfonem łatwiej jest także uprawiać sport i żyć zdrowo. Polecamy aplikacje takie jak:
- Endomondo do rejestracji ćwiczeń, jak bieganie, chodzenie, trening, jazda na rowerze, pływanie.
- 7 minut trening z krótkimi treningami interwałowymi. Aplikacja ma bogatą bazę ćwiczeń, można wybrać z treningów domyślnych lub ustawić własne. Po włączeniu treningu aplikacja odlicza czas na każde ćwiczenie i przerwy.
- Fitatu lub MyFitnessPal, czyli aplikacje do liczenia kalorii i diety.
- Krokomierz powalający na liczenie kroków. To prosta aplikacja, której bardzo wiele wersji znajduje się w sklepach – trzeba poszukać takiej, która będzie pasować pod względem interfejsu. Większość z nich jest darmowa.
Autor tekstu: Piotr K